BDI – Beskidzka Droga (dez)Integracyjna.
Data: 08-02-2010 o godz. 12:29:39
Temat: AktualnościZdecydowany sprzeciw co do wariantów BDI proponowanych przez GDDKiA

W dniu 3 lutego burmistrz gminy Sułkowice Piotr Pułka zorganizował spotkanie z Radą Sołecką, przedstawicielami Stowarzyszenia „Skotnica dla Natury” i mieszkańcami Krzywaczki w sprawie przebiegu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej przez Sołectwo Krzywaczka. Zostało ono zwołane po raz kolejny po to, żeby nie dopuścić do budowy BDI w wariancie, który nie sprzyja mieszkańcom Krzywaczki (w szczególności przysiółkowi Skotnica) i by zastanowić się, jak przeciwdziałać budowie BDI w niekorzystnym wariancie oraz ustalić harmonogram wspólnego oporu.


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdaje się w ogóle nie brać pod uwagę faktu, że jej warianty przebiegu BDI grożą podziałem wsi na dwie części, wyburzeniami domów, oraz że spowodują ogromną uciążliwość życia dla mieszkających w bezpośredniej bliskości tej trasy. GDDKiA nie przeprowadziła w tej sprawie również żadnych konsultacji społecznych z mieszkańcami i władzami gminy. Pisma negatywnie opiniujące warianty BDI ze strony burmistrza, sołtysa i Stowarzyszenia „Skotnica dla Natury” wysyłane do GDDKiA są ignorowane, a spotkania z pracownikami tej instytucji  nie przynoszą żadnych rezultatów, a ci nie chcą się umawiać na kolejne spotkania dotyczące tej sprawy.
Ustalono, że urząd i stowarzyszenie będą się wzajemnie informować opodejmowanych krokach dotyczących sprzeciwu wobec niepożądanych wariantów BDI, wyznając zasadę, że w grupie siła.
Burmistrz Piotr Pułka przytoczył pismo, które zostało wysłane do GDDKiA w dniu 14.01.2009 r., gdzie  negatywnie opiniuje on wszystkie cztery warianty przedstawione przez projektantów. Jak się okazuje nie różni się ono niczym od pisma burmistrza Skawiny, który również negatywnie opiniuje  lokalizację BDI. Nie wiadomo więc dlaczego GDDKiA argumentuje, że tylko Burmistrz Skawiny nie wyraża zgody na proponowane warianty drogi.
Ponieważ cała Rada Sołecka była obecna na spotkaniu, podjęła ona uchwałę, że kategorycznie odrzuca warianty drogi przedstawione przez GDDKiA przebiegające przez dzielnicę Skotnica, a także przez środek Sołectwa Krzywaczka. Zdecydowanie popiera natomiast wariant BDI proponowany przez Stowarzyszenie „Skotnica dla Natury”.
Ustalono także spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia z radnymi w Urzędzie w Sułkowicach.

J.G.Artykuł jest z Urzad Miejski w Sulkowicach
http://www.sulkowice.pl/urzad

Adres tego artykułu to:
http://www.sulkowice.pl/urzad/modules.php?name=News&file=article&sid=965