Przemówienie Burmistrza w dn. 3 maja 2008.
Data: 27-05-2008 o godz. 13:09:41
Temat: Aktualności


Szanowni Państwo!

            Zgromadziliśmy się dziś na sułkowickim rynku, aby uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja, pierwszej europejskiej konstytucji, dzieło najświetniejszych umysłów doby oświecenia – ludzi, którym leżało na sercu dobro naszej ukochanej Ojczyzny.


 

 


 

            217 lat temu wielcy tamtych czasów stworzyli dzieło, które przyniosło nam prestiż w Europie, będąc pierwszym na kontynencie aktem prawnym tej miary.

Na prekursorskich rozwiązaniach Konstytucji 3 Maja wzorowały się w późniejszych czasach inne państwa.

            Mam ogromny honor powitać wszystkich zgromadzonych, którzy dają dziś wyraz przywiązania do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja. Wartości te mają charakter uniwersalny i ponadczasowy; wzorowały się na nich pokolenia Polaków w kraju i za granicą.

            Również i my współcześnie sięgamy po to, co najcenniejsze na kartach Ustawy Majowej. Czynimy to z dumą, że jesteśmy Polakami, że mamy własną tożsamość, że realizując wartości demokratyczne jako testament patriotyczny twórców Konstytucji Majowej, wnosimy do kultury europejskiej te wartości, o które Oni walczyli.

            Dzień 3 Maja ma dla nas szczególną wymowę, przypomina nam o znaczeniu wolności w naszym obywatelskim życiu, ale i o naszych obywatelskich obowiązkach wobec Ojczyzny.

            Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i są tu razem z nami, bo jest to także wyraz troski o dobro naszej małej społeczności i wyraz patriotycznej obywatelskiej postawy.

            Dziś mamy możliwość współdecydowania o ważnych dla Gminy sprawach i nie zmarnujmy tej szansy.

            Bądźmy dla siebie otwarci, serdeczni i bezinteresowni. Stwórzmy wzorce sąsiedzkiej pomocy, wychowania młodego pokolenia w poczuciu poszanowania dla starszych. Stwórzmy klimat wzajemnej współpracy i poszanowania wspólnego dobra, jakim jest nasza wspaniała przyroda, nasze zabytki, nasze szkoły, ulice i place.

            Jeśli uda nam się zadbać o to, co już zostało zbudowane, to na pewno uda nam się razem zbudować jeszcze więcej.

            Unia Europejska stwarza nowe szanse i możliwości. Również dla naszej Gminy.

Aby wykorzystać dobrze te nowe szanse, trzeba obywatelskiej postawy i współdziałania. Wierzę, że nam się uda. Życzę nam wszystkim wytrwałości w spełnianiu planów i zamierzeń.

Szanowni Państwo!

            Za chwilę czeka nas podniosła uroczystość nadania zaszczytnego tytułu  Honorowego Obywatela Gminy Sułkowice Pani Krystynie Stolarskiej i Panu Eugeniuszowi Pitali.

Wpisali się Oni w historię naszej Gminy dzięki swej obywatelskiej służbie, zaangażowaniu, wytrwałej pracy na rzecz drugiego człowieka. Niech Ich postawa będzie dla nas wzorem.

            Dziękuję serdecznie wszystkim zgromadzonym, wszystkim,  którzy uświetnili tę uroczystość i wyrażam ogromną radość, że jest nas tak wielu, którym drogie jest słowo: Ojczyzna.Artykuł jest z Urzad Miejski w Sulkowicach
http://www.sulkowice.pl/urzad

Adres tego artykułu to:
http://www.sulkowice.pl/urzad/modules.php?name=News&file=article&sid=479