Cały Rudnik czyta dzieciom.
Data: 16-12-2010 o godz. 10:58:51
Temat: AktualnościBrzechwa i Tuwim – poeci dziecięcej radości.

Już po raz drugi szkoła w Rudniku podjęła się przeprowadzenia akcji „Cała Polska czyta dzieciom” promującej czytanie dla najmłodszych. Akcja piękna i szlachetna, a co najważniejsze skuteczna. Widać to było po reakcjach uczestników spotkania w szkole, które odbyło się 13 grudnia 2010 r. Kolorowo i bajecznie przystrojona sala sprawiła, że obecni czuli się jak na wyspach Bergamutach, w magicznej krainie literatury dziecięcej. Okazuje się, że wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy nie tracą nic na swojej aktualności i są znane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Aktywność dzieci dokrzykujących końce wersów każdego wiersza wprawiała w zachwyt czytających.


      Tego jakże przyjemnego zadania zaprezentowania wierszy głównie o zwierzętach podjęli się aktorka Teatru Bagatela z Krakowa Alina Kamińska, anglistka – teatrolog Katarzyna Sosin, ks. proboszcz Aleksander Zemła, dyrektor ZPO w Rudniku Mirosław Pękala oraz pasjonat tańca i baletu Zbigniew Polewka. Występowali jednakże nie tylko dorośli. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Rudniku przedstawiali własne interpretacje utworów Tuwima i Brzechwy. Kaczka Dziwaczka, Samochwała, Pan Hilary, Leń, Lokomotywa, Sum, Czapla i bocian to tylko niektóre z interpretowanych podczas akcji wierszy.
      Kampanii tej nie byłoby, gdyby nie organizatorki wspomagane przez Radę Rodziców: wicedyrektor Małgorzata Koźlak oraz Dorota Mielecka, które zadbały również o pełne brzuszki zasłuchanych w poezję dzieci. Na zakończenie bajkowej akcji były sztuczne ognie, które barwnie rozświetliły zaśnieżone niebo. Pozostaje tylko nadzieja, że rodzice wezmą sobie do serca, by codziennie czytać swoim dzieciom.
Joanna Gatlik
Artykuł jest z Urzad Miejski w Sulkowicach
http://www.sulkowice.pl/urzad

Adres tego artykułu to:
http://www.sulkowice.pl/urzad/modules.php?name=News&file=article&sid=1296