Lista Produktów Tradycyjnych uzupełniona o „sułkowicką krzonówkę”.
Data: 13-12-2010 o godz. 07:57:48
Temat: AktualnościLista Produktów Tradycyjnych uzupełniona o „sułkowicką krzonówkę”.


Mamy swój pierwszy produkt tradycyjny.

Pora może nieadekwatna, bo mowa o potrawie wielkanocnej, a nie bożonarodzeniowej, ale to, na co pracowaliśmy od kilku miesięcy, stało się faktem. „Sułkowicka krzonówka” wpisana została na Listę Produktów Tradycyjnych. Poinformowało nas o tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Departament Rynków Rolnych. Od 1 grudnia 2010 r. zgodnie z ustawą z 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych nasza zupa, po przekazaniu wniosku przez Marszałka Województwa Małopolskiego, jest na liście prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Można o niej przeczytać pod następującym linkiem:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-malopolskie/Sulkowicka-krzonowka

Certyfikat z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

PRZEPIS NA SUŁKOWICKĄ KRZONÓWKĘ

Nazwa naszego produktu tradycyjnego w zamyśle miała promować zarówno Sułkowice, jak również tradycyjne korzenie potrawy – czyli gwarową nazwę. Świadomie zatem została wybrana nazwa „krzonówka”, jak mówią o niej najstarsi mieszkańcy gminy Sułkowice. W ten sposób promuje się zarówno naszą miejscowość, ściągając do niej potencjalnych smakoszy potrawy, jak i dba o lokalną kulturę ludową, żeby w tym nowoczesnym świecie została ocalona od zapomnienia. J.G.


Artykuł jest z Urzad Miejski w Sulkowicach
http://www.sulkowice.pl/urzad

Adres tego artykułu to:
http://www.sulkowice.pl/urzad/modules.php?name=News&file=article&sid=1293