Czas mnożenia talentów.
Data: 08-09-2010 o godz. 14:13:31
Temat: AktualnościRozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011.


Początek nowego roku szkolnego w każdej miejscowości w gminie rozpoczął się uroczystą Mszą św. w intencji uczniów, nauczycieli i wszystkich ludzi związanych ze szkołą. Fragment Ewangelii św. jak co roku przypomniał o mnożeniu talentów, które otrzymujemy od Boga. Ksiądz Marian Błaszczyk na kazaniu w sułkowickim kościele przypominał obecnym o tym, żeby nie zmarnować zdolności, które mamy i żeby nauczyć się je wykorzystywać. Pierwszy września oznacza także uroczyste apele. Dotyczą one nie tylko symbolicznego pożegnania wakacji – słońca, morza, gór i „wolności”, ale zawsze są połączone z bardzo smutną datą historyczną 1 września 1939 roku.


Nowy rok szkolny oznacza także zmiany i nowości. Nowi uczniowie, nauczyciele, nowi dyrektorzy i pracownicy szkół. Nowe, odmalowane, odremontowane pomieszczenia przedszkolne, szkolne i klasy, nowe inwestycje. Powierzenie stanowiska dyrektora Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sułkowicach z rąk burmistrza Piotra Pułki na pięć lat otrzymała mgr Stefania Pilch. Gimnazjum to ma już do dyspozycji specjalną windę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także nowy dach na hali sportowej. Uruchomiono tam także radiowęzeł, dzięki któremu gimnazjaliści mogą posłuchać na przerwie muzyki oraz usłyszeć ważne informacje i ciekawostki na temat życia społeczności szkolnej.
Nową wicedyrektor w ZPO w Krzywaczce została Agnieszka Lipczyńska – Łabędź. ZPO w Krzywaczce ma od tego roku do dyspozycji klasę językową za 50 tys. zł – w tym 20 tys. zł kosztował remont klasy sfinansowany przez gminę, a 30 tys. zł sprzęt. Wyposażona jest w tablicę interaktywną, na której nie trzeba już pisać kredą, lecz wystarczy sam dotyk palca, w panel obsługujący sprzęt słuchawkowy i nowe meble dostosowane do lekcji języka obcego ze słuchawkami. W nowej sali odbyła się lekcja pokazowa języka angielskiego poprowadzona przez mgr Tomasza Kuklę. Obecni na niej przedstawiciele władz gminy, uczniowie oraz rodzice mogli zobaczyć cały wachlarz możliwości technicznych sprzętu zakupionego ze środków zebranych przez Radę Rodziców, Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska” oraz dzięki sponsorom Stefanii i Tadeuszowi Rysiom oraz firmie Bogusława Barzaka. Dyrektorowi Mirosławowi Chmielowi udało się przez wakacje urządzić salę lekcyjną na najwyższym europejskim poziomie, której mogą mu pozazdrościć inne szkoły. I tylko gąbki i kredy żal…

Inwestycje.
Przy szkole w Krzywaczce trwa budowa nowego przedszkola oraz stołówki dostosowanej do obecnych wymogów, która będzie obsługiwała zarówno przedszkole jak i szkoły. Uczniowie w Biertowicach mają już nowe boisko betonowe obok szkoły (wiosną planuje się położenie na nim sztucznej nawierzchni), oddane do użytku latem, szkoła podstawowa w Sułkowicach już od wiosny dysponuje pięknym boiskiem wielofunkcyjnym. Place zabaw przy przedszkolach zostały doposażone w nowy sprzęt. W Rudniku rusza budowa hali sportowej oraz nowego skrzydła gimnazjum.

Trochę statystyki.
Do szkół podstawowych z terenu gminy Sułkowice poszło w tym roku w sumie 1015 uczniów, w tym 171 pierwszoklasistów, utworzono 9 pierwszych klas. W zeszłym roku ogólna liczba uczniów wynosiła 1037 osób, czyli niż demograficzny daje o sobie znać, ale w bardzo niewielkim stopniu. Wśród pierwszaków znalazło się zaledwie 4 sześciolatków, w tym 1 w Biertowicach i 3 w Krzywaczce. Gimnazja w Sułkowicach, Krzywaczce i Rudniku liczą w sumie 553 uczniów (dla porównania w roku 2009/10 – 569), w tym 188 pierwszaków (rok wcześniej - 185).
Przedszkola w gminie Sułkowice otworzyły 19 oddziałów z 456 dziećmi (w roku poprzednim było to 454 przedszkolaków). W przedszkolu w Krzywaczce zostanie otworzony nowy oddział, gdyż było więcej chętnych niż miejsc. W PS nr 1 stworzono oddział integracyjny.
Teraz przedszkolanki, nauczyciele i uczniowie mają czas na szlifowanie i mnożenie swoich talentów. Oby żaden się nie zmarnował…

Joanna Gatlik
Artykuł jest z Urzad Miejski w Sulkowicach
http://www.sulkowice.pl/urzad

Adres tego artykułu to:
http://www.sulkowice.pl/urzad/modules.php?name=News&file=article&sid=1172