Przedszkole Samorządowe nr 2 w Sułkowicach – Przyjacielem Natury
Data: 05-07-2010 o godz. 18:24:01
Temat: Aktualności z przedszkoliOczywistym wydaje się być fakt, że dziecko, na etapie zwłaszcza edukacji przedszkolnej, wiedzę najlepiej przyswaja przez działanie. Niejako „ręką, sercem i dopiero głową”. To przekonanie towarzyszyło nauczycielom z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Sułkowicach, które wzięło udział w II edycji programu ekologicznego Kubusiowi Przyjaciele Natury, zorganizowanemu przez Grupę Tymbark, pod patronatem Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i Ministerstwa Środowiska.  
Zachętą do uczestnictwa w tym programie był główny jego cel: Wprowadzenie dzieci w piękny i fascynujący świat natury przez kształtowanie wrażliwości na wszystkie przejawy życia w środowisku naturalnym.Droga do jego osiągnięcia prowadziła przez realizację szeregu punktowanych zadań, raportowaniu ich i dokumentowaniu w formie zdjęć. Nie byłoby to możliwe bez pomocy rodziców dzieci, którzy również aktywnie włączyli się w program przez przygotowanie dzieciom strojów do zajęć, wypełnianiu ankiet, motywowaniu dzieci do uzupełniania tzw. notatnika ekologicznego. Dzięki temu z sukcesem udało się zakończyć realizację programu i uzyskać certyfikat nadający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Spośród zaproponowanych przez organizatorów zadań wybrane zostały te, które wydawały się być najciekawsze i jednocześnie przez zabawę mobilizowały dzieci do wspólnego działania. Oto niektóre z nich:
„Dzień Marchewki”, będący promocją spożywania warzyw i owoców jako darów natury. W tym dniu dzieci ubrane na kolor ”marchewkowy”, wykonywały zadania „zlecone” im przez Królika Bugsa. „Obchody Dnia Wody”, przybliżyły dzieciom nie tylko znaczenie wody w przyrodzie ale również pokazały „magiczne” sztuczki z jej wykorzystaniem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się budowanie strasznego śmieciowego potwora z zużytych materiałów codziennego użytku, segregacja śmieci do odpowiednich kontenerów czy konkurs na najzdrowsze i najbardziej kolorowe kanapki. Nie obyło się również bez patrolu ekologicznego ulicami miasta, który wyostrzył krytyczne „oko” dzieci dostrzegających zanieczyszczenia na ulicach, w lesie, najbliższym otoczeniu.
Całość podejmowanych działań uatrakcyjniały spory między programowymi postaciami tj. Wielkolas - Drzewożer, Bicyklek – Gadzinka Spalinka, Wodnik – Kapacz czy Sortowniczek – Siatka Wariatka.
Zwieńczeniem wszystkich tych przedsięwzięć stało się przedstawienie teatralne dla rodziców pt: „Na ratunek Ziemi”, nawołujące do globalnego dbania o przyrodę przez małe, codziennie wykonywane czynności. Praca dzieci na rzecz przyrody została przez organizatorów nagrodzona a przedszkole uzyskało miano Przyjaciela Natury, aktualne do otwarcia kolejnej edycji tegoż programu.

Danuta Światłoń
Artykuł jest z Urzad Miejski w Sulkowicach
http://www.sulkowice.pl/urzad

Adres tego artykułu to:
http://www.sulkowice.pl/urzad/modules.php?name=News&file=article&sid=1116