Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Oświata: Aktywne przedszkolaki. Przedszkole Samorządowe nr 3 w Sułkowicach.
Wysłano dnia 16-02-2010 o godz. 13:57:03
Temat: Aktualności z przedszkoli
Aktualności z przedszkoli
Aktywne przedszkolaki. Przedszkole Samorządowe nr 3 w Sułkowicach.

 Dnia 16. 09. 2009r. dzieci 5 i 6-letnie  uczestniczyły w wycieczce krajoznawczej do Cisów Raciborskiego w Harbutowicach. Poprzez obcowanie z przyrodą dzieci miały możliwość dostrzec jej piękno oraz charakterystyczne walory górzystego terenu. Ponadto poznały historię najstarszych drzew w Polsce wpisanych do Katalogu Zabytków Przyrody oraz rejestru UNESCO. Z dokładną precyzją, bo za pomocą lup dzieci oglądały fragmenty historycznych drzew (korę, owoce, liście – igły).  Wycieczka do cisów była niezapomnianym przeżyciem przedszkolaków.
W ramach realizowania tematu kompleksowego „Bezpieczny przedszkolak”, dnia     18. 09. 2009r.  dzieci zaprosiły policjanta z Posterunku Policji w Sułkowicach. Natomiast    03. 11. 2009r. przedszkolaków odwiedzili Policjanci i Policjantka z Komendy Policji w Myślenicach. Dzieci uczestniczyły w różnych quizach, konkursach oraz zabawach mających na celu utrwalanie wiadomości z zakresu bezpieczeństwa: w stosunku do obcych, na drodze, w domu oraz prawidłowego zachowania się w kontaktach z nieznanym  psem.W październiku  oraz w styczniu przedszkolaki odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach, gdzie oglądały przedstawienie pt. „Kołysanka dziadka” oraz  „Jasełka”. Wspólnie z podopiecznymi dzieci śpiewały i recytowały wiersze, a podczas ostatniego spotkania jasełkowego śpiewały kolędy. Poprzez uczestniczenie w takich integracyjnych imprezach dzieci uczyły się odpowiednich postaw społecznych: tolerancji i szacunku dla innych ludzi.W miesiącu listopadzie odbyła się Mini Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, poprzez którą dzieci kształtowały poczucie przynależności narodowej. Recytując wiersze o tematyce patriotycznej dzieci oddały cześć i szacunek ofiarom walki o niepodległość Polski. Odśpiewały hymn zachowując odpowiednią postawę, a następnie śpiewane były wspólnie pieśni patriotyczne. Wszystko to odbyło się w scenerii ukazującej barwy i symbolikę ojczystą.Kilka dni później dzieci, w ramach poznawania swojej miejscowości i tradycji z nią związanych odwiedziły prywatną kuźnię Pana Stanisława. Przedszkolaki miały okazję do przyjrzenia się pracy kowala tradycyjnymi narzędziami.  Ponadto dzieci uczestniczyły w wycieczce po Sułkowicach, oglądając zabytkowe kapliczki, stare kuźnie oraz panoramę miasta za pomocą lornetki. 
Nawet podczas deszczowych, jesiennych dni w przedszkolu panowała ożywiona radość, mająca swoje źródło w aktywnym zachowaniu dzieci. Dnia 20. 11. 2009r. naszą placówkę odwiedziła Pani listonosz  z Urzędu Pocztowego  w Sułkowicach. Podczas spotkania dzieci zadawały liczne pytania dotyczące wykonywanej przez nią pracy, ubioru jakim charakteryzują się pracownicy poczty. Dzieci otrzymały od gościa różne druki niezbędne w takim urzędzie, które później perfekcyjnie wykorzystały do twórczych zabaw w kąciku tematycznym „Poczta”. Kilka dni wcześniej maluchy skonstruowały skrzynkę na listy, do której wrzucały kartki do Św. Mikołaja, a Pani listonosz zdeklarowała się je zabrać i wysłać.
Dnia 26. 11. 2009r. odbył się bal andrzejkowy, podczas którego dzieci brały udział w zabawach i wróżbach kultywując tradycje ogólnopolskie.

Na początku grudnia do przedszkola zawitał Św. Mikołaj. Przedszkolaki również w tym dniu nie pozostały bierne – śpiewały dla gościa piosenki i wiersze o Mikołaju, rozmawiały z nim i śmiało wypowiadały się na temat swoich mikołajkowych przygód.Dnia 11. 12. 2009r. dzieci odwiedził iluzjonista, który wspólnie z dziećmi prezentował różne „magiczne” sztuczki.


Przed świętami Bożego Narodzenia tj. 22. 12. 2009r. w przedszkolu odbyła się wspólna Wigilia, poprzez którą dzieci przeżywały atmosferę zbliżających się świąt, integrowały się ze swoimi kolegami, koleżankami oraz nauczycielkami i rodzicami. Przedszkolaki po spożyciu tradycyjnych potraw śpiewały kolędy i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej.

Prawie miesiąc później, bo 14. i 15. 01. bieżącego roku dzieci wystąpiły przed swoimi bliskimi przy okazji uroczystego obchodzenia „Dnia Babci”. W repertuarze występu artystycznego znalazły się wiersze i piosenki odzwierciedlające rodzinne uczucia: szacunek i miłość do babć. Dzieci nie tylko recytowały i śpiewały, ale także prezentowały inscenizacje i tańce poznane w ciągu całego semestru. Następnie babcie zostały obdarowane przez swoje wnuczęta upominkami, które samodzielnie wcześniej wykonały. Starania nauczycielek w przygotowaniu dzieci i aktywna praca przedszkolaków spowodowały, że zaproszone babcie były zachwycone i bardzo zadowolone z uroczystości.


Tradycją przedszkola stało się uroczyste powitanie pór roku. We wrześniu 2009r. przedszkolaki wspólnie z nauczycielkami przygotowały „Pożegnanie lata – powitanie jesieni”. Podczas zajęć z elementem dramy dzieci wcielały się w rolę „Pani Lato” oraz „Pani Jesieni” odgrywając scenkę pożegnania oraz powitania następujących po sobie pór roku. Podobne zajęcia odbyły się w grudniu, kiedy dzieci witały zimę. Przedszkolaki brały udział w różnych konkursach i quizach mających na celu podsumowanie i utrwalenie wiadomości przyrodniczych.
Ponadto przez cały semestr dzieci aktywnie brały udział w różnych teatrzykach i inscenizacjach. Nauczycielki przy planowaniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych starały się, aby dzieci wykazywały się dużą aktywnością. Dlatego często wykorzystywały różne utwory literackie do przedstawień teatralnych. Dzieci chętnie wcielały się w role bohaterów literackich przy takich opowiadaniach i wierszach jak: „Rzepka” J. Tuwima, „Żegnajcie przyjaciele” S. Karaszewskiego, „Kłopoty Burka z podwórka” L. Krzemienieckiej, „Chory kotek”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” J. Tuwima oraz podczas przedstawienia „Mój zaczarowany świat” w oparciu o scenariusz J. M. Śniecińskiego i inne.
Działania te stanowią odzwierciedlenie koncepcji pracy przedszkola przyjętej na rok szkolny 2009/2010 „Stymulacja aktywności twórczej dzieci poprzez wzbudzanie zainteresowań sztuką, kształcenie umiejętności jej odbioru w zakresie aktywności plastycznej, muzycznej i dramatycznej”.

25Przy realizowaniu różnych tematów kompleksowych dzieci współorganizowały kąciki tematyczne, w których prowadziły twórcze zabawy improwizacyjne wcielając się w rolę ludzi poszczególnych zawodów. Przedszkolaki prowadziły między innymi takie kąciki: lekarski, poczta, sklep.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Aktualności z przedszkoli
· Napisane przez Jarek


Najczęściej czytany artykuł o Aktualności z przedszkoli:
30-LECIE PRZEDSZKOLA NR 3 W SUŁKOWICACH


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuPHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.14 sekund