Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Aktualności: Sułkowice na krakowskich salonach
Wysłano dnia 10-02-2010 o godz. 07:38:12
Temat: Aktualności
Aktualności
Retrospektywna wystawa „Plenery Malarskie w Sułkowicach 1996 -2010”


W Galerii Klubu Plastyków w Krakowie w dniu 8 lutego 2010 r. pojawiły się obrazy powstałe na plenerach malarskich w Sułkowicach. Wystawę dedykowali „Pani Dyrektor [Aleksandrze Korpal] i jej wspaniałym Rodzicom” członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków z okręgu krakowskiego w ramach wdzięczności za wszystkie plenery malarskie i wernisaże, które zorganizowała i za niezmiennie miłe przyjęcie w Galerii Internat oraz w swoich prywatnych progach. Kuratorkami tej znakomitej wystawy sławiącej piękno sułkowickich krajobrazów były Anna Bogdanowicz oraz Karolina Szczepańska – Szczerba (również pomysłodawczyni tego spotkania).


Na wystawę przybyło bardzo wiele osób z kręgów artystycznych, ale nie tylko. Oficjalnego otwarcia  dokonał prezes krakowskiego okręgu ZPAP Stanisław Tabisz wraz z wiceprezesem Kazimierzem Wilkiem (artysta – uczestnik plenerów w Sułkowicach). Głos zabrał również burmistrz Sułkowic Piotr Pułka, który podziękował dyrektor Aleksandrze Korpal za doskonałą promocję miasta oraz za nieustanne działanie na rzecz dobra ZSZiO. Słowa uznania przekazał on również wszystkim artystom plastykom, bez których ta wystawa nie byłaby możliwa. Organizatorka sułkowickich plenerów złożyła podziękowanie malarzom krakowskim, którzy zawsze chętnie przybywają do Sułkowic, by bezinteresownie uwieczniać piękno tego obszaru, by uchwycić chwilę lub sen i przelać ją pędzlem na płótno, a także swojej siostrze prof. Grażynie Korpal, która namówiła ją do zorganizowania pierwszego pleneru w Sułkowicach.

Dyrektor Aleksandra Korpal nieustannie dba o to, by miasto Sułkowice nie było tylko małą nieznaną miejscowością leżącą 35 km na południe od Krakowa. Przyciąga krakowskich artystów, by tutaj znaleźli swoje malarskie inspiracje. Potrafi stworzyć taki klimat, że plastycy chcą tu powracać rokrocznie. I tak już od 1996 r. Nie dość, że promuje miasto, to jeszcze dba o dobro swojej szkoły. Obrazy malowane przez artystów są bowiem darowane na rzecz ZSZiO w Sułkowicach. Później są one albo przekazywane jako prezenty, albo wystawiane na aukcję, z której dochód idzie na rzecz szkoły. Jak sama powiedziała – „nie sądziłam, że mi się to uda i że te spotkania plastyków tak się przyjmą i na stale wpiszą się w kalendarz wydarzeń w Sułkowicach. Dziękuję Wam przyjaciele za to, że zawsze jesteście chętni, żeby do nas powracać”.

Przyjaciel - artysta Jerzy Skąpski w imieniu wszystkich uczestników pleneru podziękował jej za zawsze gościnne przyjęcie w sułkowickich progach, wręczając swój obraz przedstawiający gości biesiadujących w salonie w dworku Państwa Korpalów, nad którymi unoszą się anioły. Przekazał też wyrazy głębokiego uznania i szacunku dla tej rodziny, która w czasie II wojny światowej zatroszczyła się o sporą kolekcję obrazów z okresu Młodej Polski (przechowując je w ukryciu w obawie przed zniszczeniem).

Artystyczna dusza, podobnie jak anioły z obrazu Jerzego Skąpskiego, unosiła się nad całą wystawą obrazów z sułkowickich plenerów. Goście wystawy zaklęci w pejzaże przyrody, starą zabudowę mieszkalną i impresjonistyczne wizje zapewne na długo zapamiętają te sceny i zapragną zobaczyć Sułkowice na żywo.

Joanna Gatlik 
Pokrewne linki
· Więcej o Aktualności
· Napisane przez JG


Najczęściej czytany artykuł o Aktualności:
Życzenia na koniec roku szkolnego


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuPHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.11 sekund