
W procesie wychowania, którego ostatecznym celem jest ukształtowanie człowieka jako osoby żyjącej w społeczeństwie, nie może zabraknąć świata wartości. Ich nośnikiem jest dziedzictwo kulturowe. Nie można wyobrazić sobie społeczeństwa bez kultury, dlatego poznawanie tradycji, zwyczajów i kultury własnego narodu powinno być bardzo ważnym elementem wychowania patriotycznego młodego człowieka. Wychowanie młodego człowieka dla przyszłości, oparte na wartościach kulturowych wynikających z tradycji należy rozpocząć już w przedszkolu, kiedy u dzieci kształtują się podstawowe zręby osobowości. W polskim roku obrzędowym są dni świąteczne zapisane nie tylko na kartkach kalendarza, ale także w naszej świadomości i pamięci, w przechodzących z pokolenia w pokolenie obyczajach i tradycjach.
Świętowanie jest potrzebne wszystkich ludziom. Święta pomagają udźwignąć trudy codziennego życia, dają chwile radości, wypoczynku, zabawy. W większości są to święta religijne, którym towarzyszą różnorodne obrzędy i zwyczaje. Treści świąteczne przez nastrój, atmosferę, symbole są dla dzieci i dorosłych ogromnym przeżyciem wewnętrznym także do kształcenia woli, uczuć oraz budowania człowieczeństwa w człowieku. Jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt jest Boże Narodzenie, które kojarzy się nam z rodzinną atmosferą, ciepłem, wyciszeniem. Dla stworzenia nastroju przedszkole na czas świąteczny zmienia swe oblicze. Dzięki pomysłowości dzieci i nauczycielek powstają piękne dekoracje, których punktem kulminacyjnym jest szopka – uboga stajenka ze strzechą i gwiazdą betlejemską oraz żłóbek z sianem. W każdej sali przedszkolnej nie może zabraknąć choinki jako symbolu życia i miłości. Nadrzędnym zadaniem uroczystości jest pogłębianie przeżyć dzieci poprzez obserwacje i wyrażenie gestów życzliwości, szacunku, a także poznawanie symboli, które ściśle się z nimi łączą: wspólnota stołu, zapalona świeca, opłatek wigilijny, żłóbek itp. Obchody świąteczne ukazują bowiem syntezę wartości, którymi społeczność kieruje się w codziennym działaniu. Siła tradycji pozwoli jej trwać w takiej czy innej formie na zawsze.
Od najmłodszych lat wdrażamy dzieci do kultywowania tradycji i zwyczajów Bożonarodzeniowych. Również w tym roku szkolnym dzieci wraz z nauczycielkami z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Sułkowicach zaprosiły rodziców na uroczystość wigilijną, podczas której przedstawiły jasełka pt: „Narodził się największy Gazda”. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się w pięknie przygotowanych przez rodziców strojach, śmiało i z radością recytowały swoje role, które były przeplatane śpiewem kolęd i pastorałek. Jasełka w wykonaniu małych aktorów wywołują wzruszenie widzów. Po występie składały sobie życzenia i łamały się opłatkiem, przy którym nie brakło życzeń: ludzkiej życzliwości i miłości. Niezapomnianą chwilą jest wspólna wieczerza wigilijna i częstowanie się wigilijnymi potrawami, słodyczami, ciasteczkami. Miłym akcentem naszej Wigilii było wspólne kolędowanie przy dźwiękach gitary w wykonaniu rodzica zaproszonego na tę uroczystość.
Kontynuując współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy Społecznej - mieszczącym się w Internacie - zaprosiły osoby niepełnosprawne na swój występ. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Sułkowicach - z dwóch najstarszych grup wiekowych: Kubusia Puchatka i Krasnoludków, w pięknych strojach przedstawiły jasełka pt: „Narodził się Największy Gazda”. Podopieczni wraz z opiekunami przybyli w tym roku bardzo licznie do naszego przedszkola na występ przedszkolaków. Dzieci śpiewały kolędy i pastorałki, recytowały wiersze – związane z narodzeniem Pana Jezusa w Betlejem. Podczas spotkania na twarzach podopiecznych, którzy włączali się do wspólnego śpiewania kolęd z przedszkolakami, widoczne było wielkie wzruszenie, radość i uśmiech.
Kochana Babcia, Kochany Dziadek – to osoby bardzo ważne w każdej rodzinie. W dniu dzisiejszym chcemy Was obdarzyć szczególnymi dowodami miłości i złożyć najserdeczniejsze życzenia płynące z naszych małych serc – tym oto wspaniałym wierszem rozpoczęliśmy kolejne spotkanie z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Dziadkowie bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie swoich wnuków. Dzieci pięknie zaprezentowały swój program wcielając się w swoje role. Zarówno wśród przedszkolaków jak i u gości widoczne było wielkie wzruszenie i podziw. Jako mali aktorzy przedstawiły swój spektakl muzyczno – recytatorsko – taneczny. Po występie wszystkie dzieci złożyły swoim babciom i dziadziusiom życzenia oraz wręczyły upominki. Podczas wspólnego poczęstunku przy kawie i ciasteczku wytworzyła się miła i sympatyczna atmosfera - gości, dzieci i gospodarzy. Nad całością wszystkich imprez i uroczystości czuwała gospodarz Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Sułkowicach – Dyrektor Zofia Kowalcze. Na uznanie zasługuje także dobra współpraca z trójkami oddziałowymi, które w tych dniach nie szczędziły czasu i siły.
Maria Teresa Światłoń
Teresa Jasuba
Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Sułkowicach.