Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Aktualności: Harbutowice świętują.
Wysłano dnia 27-05-2008 o godz. 15:54:33
Temat: Aktualności
Aktualności
Kiedy w 1993 r. Ośrodek Wypoczynkowo – Szkoleniowy ZNP w Harbutowicach był zamieniany na Dom Pomocy Społecznej, niewielu ludzi spodziewało się, że 15 lat później będzie to miejsce piękne i tętniące życiem, czasami tak mocno, że usłyszą to mieszkańcy całej wsi.

W dniach 14 i 15 maja 2008 r. W Harbutowicach zrobiło się głośno. Dla uczczenia pamięci Patrona Domu oraz Jubileuszu 15-lecia istnienia tej placówki, na terenie pięknego parku rozgrywany był II Turniej Osób Niepełnosprawnych o Memoriał Tadeusza Piekarza Honorowego Obywatela Gminy Sułkowice pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera. Do Harbutowic zjechały reprezentacje osób niepełnosprawnych z całego powiatu myślenickiego. Była grupa wiekowych kombatantów i emerytów z Domu pomocy Społecznej „Biały Potok” w Trzemeśni, była również reprezentacja dzieci z Grupy Środowiskowej ze Sułkowic oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Myślenicach. Ogółem w zawodach wzięło udział ponad 140 zawodników reprezentujących 12 organizacji i instytucji wspierających osoby niepełnosprawne. Zawodnikom towarzyszyła spora grupa kibiców i opiekunów.

Turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „KOLONIA” z Harbutowic wespół z Warsztatami Terapii Zajęciowej z Harbutowic, Myślenic i Dobczyc.

Fundusze na zorganizowanie tej imprezy pozyskano od gminy Sułkowice, od starostwa powiatowego w Myślenicach, ze Stowarzyszenia „KOLONIA” oraz od wielu prywatnych darczyńców, którzy hojnie wsparli niepełnosprawnych.

Specjalny puchar dla najlepszej drużyny w klasyfikacji generalnej ufundował Burmistrz Sułkowic Piotr Pułka.

Turniej rozpoczął się 14 maja od konkurencji indywidualnych i drużynowych. Zawodnicy zdobywali medale w najprzeróżniejszych dyscyplinach. Walczono w takich konkurencjach jak piłka nożna na wesoło, sztafety, przeciąganie liny, rzut piłką lekarską, skok w dal, drużynowe strzały do bramki kijem od unihokeja, tor przeszkód, turniej drużynowy petanque, toczenie piłki slalomem, rzut do celu, bieg sprinterski, bieg z jajkiem surowym w łyżce.

Urozmaiceniem zawodów tego dnia były pokazy sprawnościowe i artystyczne zaprezentowane przez sułkowicką sekcję judo pana Jacka Bugajskiego, Maltańską Służbę Medyczną z Myślenic, zespół Retro, grupę rowerową ze Sułkowic oraz młodzieżową grupę sprawnościową z Sułkowic.

Pogoda w czasie pierwszego dnia zawodów była wspaniała, tak więc rozgrywki trwały do wieczora i zakończyły się wspólnym ogniskiem.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się solidną, ale na szczęście krótką ulewą. Już o godzinie 1000 można było rozpocząć zawody. Tym razem wysiłek zawodników urozmaicony został pokazami w wykonaniu kilku zastępców Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach oraz drużyny policyjnej z Posterunku Policji w Sułkowicach. Uczestnicy byli zachwyceni i wniebowzięci pokazami, czasami dosłownie, kiedy na potężnym podnośniku unoszeni byli ponad dachy i drzewa..

Ostatnimi konkurencjami turnieju był memoriałowy bieg przełajowy oraz pokaz wykonanych wcześniej latawców i lampionów chińskich, jako subtelnego akcentu zbliżających się IO w Chinach.

Około godziny 1300 do DPS-u zaczęli  zjeżdżać zaproszeni goście, aby wziąć udział w nabożeństwie majowym i części oficjalnej obchodów Dnia Patrona i 15-lecia funkcjonowania Domu.

Na uroczystość przybyli m.in. rodzina i przyjaciele Tadeusza Piekarza, wdowa po nim – prof. Halina Piekarz, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, przedstawiciele władz samorządowych powiatu ze Starostą Stanisławem Chorobikiem i Wicestarostą Waldemarem Wolskim na czele gminy Sułkowic z Burmistrzem Piotrem Pułką i Zastepcą Burmistrza panią Rozalią Oliwa. Przybyli dyrektorzy wydziałów Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek pomocy społecznej oraz wielu znakomitych gości reprezentujących instytucje wspierające Stowarzyszenie „KOLONIA” i Dom Pomocy Społecznej im. T. Piekarza w Harbutowicach.

Po zakończeniu nabożeństwa majowego głos zabrali m.in. Starosta Myślenicki Stanisław Chorobik, Dyrektor Domu Krystyna Stolarska i inni. Pan Starosta wspomniał postać Pana Wojewody Tadeusza Piekarza i przekazał pracownikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej List Gratulacyjny z okazji 15-lecia. Pani Dyrektor Krystyna Stolarska mówiła o początkach powstania Domu, Warsztatach Terapii Zajęciowej i Stowarzyszeniu „KOLONIA”. Słowa podziękowania skierowała do wszystkich osób i instytucji, które w ciągu 15 lat udzielały Domowi swojego wsparcia. Pracownikom Domu, Warsztatów i Stowarzyszeniu podziękowała za zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz osób znajdujących się pod opieką tych instytucji.

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller z nieukrywanym wzruszeniem wspomniał swoją współpracę i przyjaźń z Tadeuszem Piekarzem. Wszyscy w zadumie wspominali osobę wielkiego i szlachetnego Patrona Domu Pomocy Społecznej i Pierwszego Honorowego Obywatela Sułkowic.

Oficjalną część obchodów zakończyła uroczysta dekoracja uczestników Memoriału, dokonana przez Wojewodę Jerzego Millera, Starostę Stanisława Chorobika oraz Burmistrza Piotra Pułkę. Zawodnicy wzywani na podium oraz dekorowani pucharami, medalami i dyplomami przeżywali niezwykłe uniesienia. Nastrój udzielił się wszystkim zebranym, kiedy Wojewoda Jerzy Miller pamiątkowymi medalami z wizerunkiem Tadeusza Piekarza dekorował przybyłych gości.

Święto zakończyło się zabawą i ogniskiem dla zawodników oraz wieczorem wspomnień dla gości zaproszonych. W czasie tego wieczoru prezentowano pamiątkowe fotografie przypominające sylwetkę Tadeusza Piekarza – Wojewody Krakowskiego, Honorowego Obywatela Sułkowic, Prezesa Stowarzyszenia „KOLONIA”, Kawalera Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, etc. etc.

 Tak piękna i chwalebna uroczystość nie odbyłaby się bez wsparcia moralnego i materialnego, jakiego udzieliło wiele osób i instytucji.

Organizatorzy Memoriału oraz obchodów Dnia Patrona i 15-lecia Powstania Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach serdecznie dziękują za wsparcie Burmistrzowi i Radzie Miejskiej Sułkowic, Starostwu Powiatowemu i Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach, panu Ryszardowi Moskalowi ze Sułkowic, Stanisławowi Kopciowi z Rudnika, przedsiębiorcom z Myślenic – Renacie i Tomaszowi Dyrdom, Bożenie i Tomaszowi Urbanikom, Jackowi Bobowskiemu, Janowi Burkatowi, Andrzejowi Szlachetce, Gminnej Społdzielni ze Sułkowic, Przedsiebiorstwu Sprocket z Krakowa, firmie Laskopol z Limanowej, Frajda z Krakowa, Bractwu Kurkowemu i wielu, wielu innym, którzy swoją hojnością i wspaniałomyślnością pomogli ogromnej rzeszy niepełnosprawnych przeżyć wiele sportowych emocji, doznać wzruszeń i uniesień, poczuć radość z pokonania własnej słabości.

Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach, do pracowników Posterunku Policji w Sułkowicach, do Dyrekcji i uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach, do Dyrekcji i słuchaczy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolskiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Myślenicach oraz do wszystkich pedagogów i trenerów, którzy wolontaryjnie wraz ze swoimi podopiecznymi wsparli i uświetnili organizację całej imprezy.

Wszystkim składamy życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Opracował:

Kazimierz Zachwieja


 
Pokrewne linki
· Więcej o Aktualności
· Napisane przez Jarek


Najczęściej czytany artykuł o Aktualności:
Życzenia na koniec roku szkolnego


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuPHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.13 sekund