Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Aktualności: Historia choroby – ciąg dalszy.
Wysłano dnia 17-12-2010 o godz. 09:51:36
Temat: Aktualności
Aktualności

Mateusz Chrobak wciąż potrzebuje pomocy.

Pięcioletni Mateuszek to z pozoru całkiem zdrowy i pogodny chłopak. Do czasu, gdy nie spotka go najmniejszy wysiłek fizyczny. Wtedy zaczyna mieć duszności, a jego usta sinieją. Cierpi on na wrodzoną wadę serca: przełożenie wielkich pni, przetrwały przewód Botalla i ubytek międzyprzedsionkowy i komorowy. Usuwanie bezpośredniego zagrożenia życia polega na regularnym poszerzaniu tętnic płucnych i aorty, żeby nadążały one z pompowaniem krwi do serca. Mateusz rośnie, a tętnice pozostają bez zmian, więc proporcjonalnie stają się one coraz mniejsze i w tym czasie wzrasta mu ciśnienie w komorach serca. W Polsce przeszedł dwie duże operacje i cztery poszerzenia tętnic przez tętnicę udową.

CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ      Druga operacja była ciężka i z komplikacjami. Rodzice byli ze swoim synkiem na konsultacjach w różnych ośrodkach w Polsce i za granicą i tylko klinika w Monachium zdecydowała się na dalsze  leczenie. Chłopiec musiał przejść kwalifikację, żeby być leczonym w Niemczech. Te operacje są jednak bardzo drogie. Koszt jednej wynosi 80 tys. zł (zabieg + pobyt).

Wszyscy pomagają, jak umieją.

      Kilkakrotnie były organizowane zbiórki w kościołach i różnych fundacjach, a nawet mecze charytatywne w Myślenicach, specjalnie na rzecz Mateusza. Pomogła grupa wolontariuszy Danuty Kostowal: Karolina Moskal, Grzegorz Flaga, Danuta Światłoń, Monika Horabik, Urszula Magiera, wspierani przez księdza proboszcza Stanisława Jaśkowca. Zaangażowane w niesienie pomocy były  również obecna radna powiatowa sołtys Rudnika Zofia Góralik, a także dyrektor biblioteki w Sułkowicach Małgorzata Dzidek. Redaktorka „Dziennika Polskiego” Katarzyna Hołuj regularnie informuje o problemach, z jakimi borykają się rodzice chłopca. Był apel w Klamrze o pomoc dla chłopca. Pomaga wiele anonimowych osób. Dzięki nim udało się zebrać pieniądze na pierwszą operację, którą przeprowadzono we wrześniu 2009 r. Drugi zabieg przeprowadzono w październiku 2010 r. Poszerzono chłopcu stenty i doszło zaburzenie rytmu serca. Mateusz wymaga kolejnej operacji – wycięcia pnia płucnego.  

      Losem Mateusza interesowało i nadal interesuje się bardzo wiele młodych osób. Schola z Biertowic kierowana jeszcze przez Barbarę Moskal (obecnie przez Joannę Bochenek) nagrała płytę, z której cały dochód został przeznaczony na leczenie chłopca. W 2009 r. odbyły się trzy koncerty scholi – w Biertowicach, Rudniku i Zatorze. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum z Biertowic i Rudnika zaśpiewali także na opłatkach w Biertowicach i Harbutowicach oraz podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Sułkowicach. Po wszystkich tych spotkaniach rozprowadzali swoje płyty wśród zebranych i wszystkie zebrane pieniądze przekazali rodzicom Mateusza – Elżbiecie i Piotrowi Chrobakom.

      Pięknym gestem ze strony uczniów Gimnazjum nr 1 w Myślenicach mieszkających w gminie Sułkowice, było natomiast zorganizowanie w ich szkole akcji – zbiórki na rzecz Mateuszka. Pod patronatem dyrektora tej placówki Tadeusza Jarząbka oraz nauczycielek Jadwigi Lenart i Anny Janik uczniowie myślenickiego gimnazjum opowiedzieli o chorobie chłopca, rozwiesili plakaty informujące, zrobili serduszka z soli, które potem sprzedawali. Do tej pory odwiedzają chłopca w domu, interesują się jego losem i chcą pomagać dalej. Są to: Ilona Oliwa, Aleksandra Krzyżek, Magda Postawa, Julia Niezgoda, Aleksandra Dymek i Damian Jędrzejowski z Sułkowic oraz Katarzyna Szlachetka z Rudnika.

      Jeszcze nie wiadomo, kiedy Mateusz będzie mieć kolejną operację. Na początku stycznia 2011 r. będzie miał robione echo serca, wtedy lekarze stwierdzą, czy zabieg będzie musiał zostać przeprowadzony już, czy będzie można jeszcze poczekać.

Osoby pragnące pomóc rodzinie w leczeniu Mateusza mogą wpłacać pieniądze na konto:

Fundacja na rzecz dzieci zwadami serca Cor Infantis, 20-701 Lublin, ul.Nałęczowska 24
Fortis Bank O/Lublin, nr konta 86 1600 1101 0003 0502 1175 2150

koniecznie z dopiskiem Mateusz Chrobak

J.G.


 
Pokrewne linki
· Więcej o Aktualności
· Napisane przez kuba


Najczęściej czytany artykuł o Aktualności:
Życzenia na koniec roku szkolnego


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuPHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.13 sekund