Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Aktualności: ,,Choinka przy Wigilijnym Stole'' – Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych.
Wysłano dnia 13-12-2010 o godz. 17:06:16
Temat: Aktualności
Aktualności

„Choinka przy Wigilijnym Stole” – Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych.

Tradycja ciągle żywa.

Świąteczna atmosfera, zapach żywej choinki, krakowiacy i górale w strojach regionalnych, kolorowe, ręcznie robione ozdoby choinkowe, a co najważniejsze – potrawy wigilijne i opłatek pod bardzo różną postacią – nawet jako ozdoba choinkowa. Pierogi z kapustą, uszka z barszczem czerwonym, żur z ziemniakami i grzybami – to tylko niektóre z licznych dań regionalnych powiatu myślenickiego. Wszystko postne, jak tradycja nakazuje. Wszystko pyszne i kuszące bogactwem smaków i aromatów.


Prezentacje choinek przy wigilijnym stole.

Swoje wigilijne stoły z choinkami przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich gmin powiatu oraz szkoła Osińskich w Myślenicach, która w tym roku gościła wszystkie grupy konkursowe w swoich murach. Gminę Sułkowice godnie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Kalina” z Rudnika. Komisja konkursowa w składzie Grażyna Pitala z PZDR Myślenice oraz Teresa Osińska, Andrzej Synowiec i Anna Suder mieli twardy orzech do zgryzienia, żeby wybrać zwycięzców konkursu. Prezentacjom stanowisk i kosztowaniu potraw towarzyszyły gawędy Pań z kół, które opowiadały o tradycjach świątecznych swoich miejscowości. Było także kolędowanie przy akompaniamencie akordeonu.

Wyróżnienie dla KGW „Kalina” z Rudnika.

Rudnickie koło gospodyń „Kalina” zaserwowało na stole przykrytym białym obrusem z ułożonym pod spodem siankiem i z położonym nad nim Pismem Świętym fasolę, uszka z grzybami i barszczem czerwonym, żur z grzybami, kompot z suszu, galas ze śliwek z lanym ciastem, karpia smażonego z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty, kapustę z grochem, kluski (pierogi) z kapustą i grzybami, śledzie, kukiełkę z rodzynkami i z miodem, makaron z makiem, zupę grzybową z łazankami, zupę grochową, groch piechotny z wody i chleb. Na choince wisiały karmeliki - domowej roboty cukierki o smaku popularnej krówki. Pod choinką stał koszyk z jabłkami, orzechami, czekoladą, a obok leżał Jezusek w żłóbku.

Po ocenie komisji ostatecznie przyznano dwa równoległe pierwsze miejsca – zajęły je KGW z Lubnia i KGW z Trzemeśni. II miejsce przypadło Pcimianom, a III KGW z Glichowa. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich Kalina z Rudnika otrzymało wyróżnienie. Nagrody fundowały m. in. LGD „Między Dalinem i Gościbią” oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Wszystkie koła otrzymały dofinansowanie z urzędów miast i gmin, które reprezentowały. Spotkanie było doskonałą okazją do tego, żeby poznać i porównać zwyczaje ludowe sąsiadów oraz przepisy naszych babć. Ciekawostką np. może być zwyczaj z Lubnia - miska z wodą, do której wrzuca się grosiki, żeby się wiodło cały rok. Tam panie z koła podały m. in. korpiele w mleku i parzuchy – czyli śliwki w drożdżowym cieście ugotowane na parze z polane masłem. Przez obficie zastawione stoły wigilijne przewijały się także ryby pod różnymi postaciami - w galarecie, w kapuście, smażone. Wyrazy wdzięczności należą się wszystkim kołom za kultywowanie tradycji oraz przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. W niedzielę 12 grudnia 2010 r. nie sprawdziło się powiedzenie, że gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Kucharek było przynajmniej 80 i nikt nie miał prawa wyjść ze spotkania głodny. Uczestnicy imprezy z trudem opuścili salę z pełnymi brzuchami. Oby sprawdziło się inne powiedzenie ludowe, że „postne nie tuczy”.

Joanna Gatlik

 
Pokrewne linki
· Więcej o Aktualności
· Napisane przez Jarek


Najczęściej czytany artykuł o Aktualności:
Życzenia na koniec roku szkolnego


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuPHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.11 sekund