Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Aktualności: XII Dożynki Powiatowe w Sułkowicach
Wysłano dnia 14-09-2010 o godz. 09:16:08
Temat: Aktualności
Aktualności
Święto plonów 5 września 2010 r.

Dziewięć wieńców otoczyło ołtarz kościoła parafialnego w Sułkowicach, dziewięć misternych arcydzieł – owoców ziemi i pracy rąk ludzkich, artystycznego smaku i dziedzictwa tradycji własnych regionów. Dziewięć gmin powiatu myślenickiego przywiozło je w niedzielę 5 września na Dożynki Powiatowe, których gospodarzem w tym roku były Sułkowice. Księża je poświęcili w kościele, delegacje ośpiewały na dożynkowej scenie na stadionie Gościbi, a jury konkursowe uznało, że tak piękne wieńce trzeba nagrodzić równo, zaś za najpiękniejszy z nich uznano koronę z Dobczyc, co oznacza, że ta gmina będzie gospodarzem przyszłorocznych dożynek. Tegoroczna pogoda nie dopisuje.
Takie wydarzenie w gminie zdarza się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Dożynki powiatowe co roku organizuje inna gmina – gotowa do podjęcia tego zadania i dysponująca warunkami sprzyjającymi przygotowaniu tak prestiżowej imprezy. Szkoda, że tak wielkie święto w Sułkowicach natrafiło na tak bardzo niesprzyjającą pogodę.
Można powiedzieć – jaki rok, takie dożynki. A był to rok wytężonej pracy i igraszki żywiołów, próbujących udaremnić ludzki trud. Goście przybyli na uroczystości podkreślali, że doceniają trud organizatorów – starostwa powiatowego i naszej gminy – w przygotowanie święta, wyrażali słowa uznania za uroczystą oprawę, nawet pomimo tak niesprzyjających warunków pogodowych.


Msza św. dziękczynna w sułkowickiej parafii.
Grupy dożynkowe z poszczególnych gmin spotkały się w Rynku w Sułkowicach i wspólnie udały na Mszę św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koncelebrowali ją księża: proboszcz Jan Gibała – z Palczy, Andrzej Lichosyt – wicedyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Jacek Budzoń – proboszcz parafii w Biertowicach i Stanisław Jaśkowiec – proboszcz parafii w Sułkowicach pod przewodnictwem proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Rudniku ks. Aleksandra Zemły. Homilię wygłosił ksiądz kanonik Andrzej Lichosyt, nawiązując do szacunku do matki ziemi i ludzkiej pracy oraz tradycji dziękczynienia za plony. Dary ofiarne złożyli starostowie dożynek – sołtys Biertowic Lucyna Biela i prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP Jan Hodurek oraz delegacje dożynkowe. Oprawę liturgii wzbogaciła orkiestra dęta z Krzywaczki i Bęczarki, która poprowadziła także dożynkowy korowód na stadion Gościbi.


Kolorowych jarmarków, wieńców i strojów…
Niecodzienny był to widok – kolorowe grupy dożynkowe w strojach regionalnych, dziarsko maszerujące pod parasolami, odbijające się w lustrze mokrego, srebrnego asfaltu. Dorożka i wóz zaprzężone w konie, powożone przez Stanisława Kiebzaka, Stanisława Trąbkę, Wiesława Zająca i Tadeusza Rozuma. Wieńce dożynkowe osłaniała przed zamoknięciem folia, a uśmiechem i dobrym humorem rozpędzano chmury tak skutecznie, że na krótki moment zaświeciło nawet słońce.
Oficjalnego otwarcia XII Powiatowych Dożynek dokonał burmistrz Piotr Pułka i starosta powiatu Józef Tomal. Na dożynki przybyli m.in. senator RP Stanisław Bisztyga, reprezentanci samorządów powiatowego i wszystkich gmin powiatu, delegaci zaprzyjaźnionego powiatu bełchatowskiego oraz przedstawiciele różnych środowisk. Całość imprezy prowadził konferansjer Mariusz Kuś.
Krótkie wystąpienie okolicznościowe wygłosił też senator Stanisław Bisztyga, a przedstawiciel posła Marka Łatasa odczytał jego list do uczestników tego święta plonów.
Następnie starostowie dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznego ziarna i miód zebrany przez pszczoły w tym roku gospodarzowi dożynek burmistrzowi Piotrowi Pułce.


Dzielenie się chlebem i tradycją lokalną…
Sprawiedliwe dzielenie chleba burmistrz symbolicznie rozpoczął od razu z dożynkowej sceny, rozkrawając go, a gospodynie częstowały nim dożynkowych gości. Pokrojony już chleb w koszyczkach poświęcony został podczas dożynkowej Mszy św.
Przez ponad dwie godziny na scenie prezentowały się grupy z wieńcami z poszczególnych gmin, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego:  grupa „Cis i Dalin – Gospodynie” z Harbutowic wraz z KGW z Rudnika reprezentowały nasza gminę, grupa dożynkowa z Sołectwa Jasienica – gminę Myślenice, grupa dożynkowa z Sołectwa w Sierakowie – gminę Dobczyce, KGW z Raciechowic – gminie Raciechowice, KGW z Czechówki – gminę Siepraw, Zespół Regionalny „Toporzanie” z Tenczyna - gminę Lubień, Zespół Regionalny „Pcimianie” – gminę Pcim, Zespół Regionalny „Kliszczacy” - gminę Tokarnia, a Zespół Regionalny Banda-Burek reprezentował gminę Wiśniowa. Zespoły zadbały o oryginalność występu i pomysłowość scenariusza przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych obyczajów i obrzędów dożynkowych. Nie zabrakło rzecz jasna aktualnych przyśpiewek adresowanych do starosty, wójta lub burmistrza gminy, a i rządzących naszym krajem. Każdy występ kończyło wręczenie „swojemu” włodarzowi gminy chleba z tegorocznych plonów. Warto dodać, że najstarszym stażem szefem gminy na dożynkowej scenie był Tadeusz Pitala, który wójtuje gminie Siepraw już od 20 lat.

Wiły wianki...
Wieńce i ich ośpiewanie przez grupy dożynkowe oceniało jury pod przewodnictwem Grażyny Pitali, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach. Brało ono pod uwagę:  zgodność z tradycją regionu co do kształtu wieńca, jego zdobienia, użytych tradycyjnych materiałów, a także ogólny wyraz artystyczny. Jury uznało, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał wymogi konkursowe. W związku z tym wszystkim grupom przyznano nagrody pieniężne w wysokości po 700 złotych, zaś nagrodę specjalną starosty powiatu w wysokości 1000 zł otrzymał wieniec dożynkowy wykonany przez radę sołecką z Sierakowa z Gminy Dobczyce.


Co się jada w regionie myślenickim?
Podczas dożynek prezentowali się też wystawcy, a wśród nich królowały koła gospodyń z całego powiatu, które urządziły festiwal potraw regionalnych. Siedem grup stanęło do Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „Na dożynkowym stole”. Goście dożynek mogli degustować m.in. chrzanówkę, sapkę, spółę, zacierkę z mąki razowej ze skwarkami, żurek z grzybami, kapustę z grochem, pęcok z grochem, swojskie wyroby wędliniarskie, smalec, masło, najróżniejsze słodkie wypieki, fantazyjne chleby (nawet trójkolorowe), a także nalewki, przetwory i dżemy. Jury pod przewodnictwem Krystyny Reinfuss-Janusz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie I nagrodę przyznało KGW z Pcimia, II – KGW z Rudnika, a III – KGW z Raciechowic. Nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowało Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
Przejmujący ziąb i strugi deszczu sprawiły, że ostatni akord uroczystości – występ Zespołu Pieśni i Tańca Elegia, przeniesiony został do holu gimnazjum.
W przyszłym roku – jak zapowiedział starosta Józef Tomal – powiatowe dożynki odbędą się w Dobczycach, co przypieczętowane zostało przekazaniem symbolicznej statuetki Kliszczaków z rąk burmistrza Sułkowic Piotra Pułki w ręce burmistrza Dobczyc Marcina Pawlaka.
Patronat medialny nad Dożynkami objęły redakcje: Telewizji Kraków, Radia Kraków, Dziennika Polskiego i Gazety Myślenickiej.
(awz)


 


 
Pokrewne linki
· Więcej o Aktualności
· Napisane przez JG


Najczęściej czytany artykuł o Aktualności:
Życzenia na koniec roku szkolnego


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 1
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Associated Topics

Aktualności


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.12 sekund