Witaj w Gminie Sułkowice
    

Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Linki
· Szukaj

Informacje
·Władze gminy
· Urząd Miejski w Sułkowicach
· Statut Gminy Sułkowice
· Jak załatwić sprawę
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Instytucje
· Informacje podatkowe
· Zapraszamy do Sułkowic
· Z kart historii
· Mapa gminy
· Folder
· Organizacje pozarządowe

Inwestycje
· Obiekty gminne
· Drogi
·Infrastruktura
·Archiwum inwestycji

Miasto Partnerskie

RONCHAMP
· Miasto Ronchamp
·Początki współpracy
·Dokument Partnerstwa
·Wizyty w Ronchamp
·Rewizyty w Polsce


Oświata
·Uchwały Rady Miejskiej w Sułkowicach
· Zarządzenia Burmistrza Gminy Sułkowice
· Gminne placówki oświatowe
· Konkursy Gminne
· Informacje z przedszkoli

Dokumenty strategiczne
·Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
·Strategia Rozwoju Gminy Sułkowice na lata 2008 - 2020
· Profil Gminy Sułkowice
·Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Sułkowice na lata 2009 - 2015
·Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Sułkowice
·Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sułkowice na lata 2007-2011
·Plany Odnowy Miejscowości

Lokalna Grupa Działania
·Oficjalna strona
·Aktualności
·LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Statut Stowarzyszenia
· Nabór członków stowarzyszenia LGD "Między Dalinem i Gościbią"
· Lokalna Strategia Rozwoju - dokument

  
Z kart historii




Sułkowice
Osiedle tysiąca kowali


Na terenie Sułkowic ludzie zamieszkiwali prawdopodobnie już od czasów prehistorycznych, budując swoje osady głównie obok potoków Harbutówka i Gościbia, natomiast pierwsze wzmianki o Sułkowicach pochodzą z 1325 r. O istnieniu zorganizowanego osadnictwa już od dłuższego czasu świadczy fakt, że już w 1326 r. Sułkowice posiadały parafię. Niestety brak jest danych na temat lokacji wsi. Pierwsze informacje o zaludnieniu Sułkowic pochodzą z 1340 r. i podają liczbę mieszkańców 150 osób. Pod koniec XVI w Sułkowice zamieszkiwało prawdopodobnie ok. 300 ludzi, a pod koniec wieku XVIII - już ok. 1700 (dla porównania - Myślenice liczyły wtedy ok 1300 mieszkańców).

Ludność Sułkowic zajmowała się początkowo głównie rolnictwem i hodowlą. Początki kowalstwa wiążą się prawdopodobnie z budową Kalwarii w latach 1588 - 1632 przez Mikołaja Zebrzydowskiego i jego następców. Sprowadzono wtedy wielu rzemieślników rozmaitych narodowości, których po zakończeniu budowy osadzono między innymi w Sułkowicach. Pod koniec XVIII w Sułkowicach było ok. 60 samodzielnych kowali. Prawdziwy rozwój kowalstwa przypada na wiek XIX - w 1858 było ich już 700, a pod koniec XIX wieku - tysiąc.

W 1887 roku powstało z inicjatywy proboszcza sułkowickiego Antoniego Opidowicza oraz starosty myślenickiego J. Beneschka w Sułkowicach Towarzystwo Kowali - organizację spółdzielczą zrzeszającą 150 kowali. Z jego inicjatywy w 1894 otwarto szkołę zawodową, przygotowującą uczniów do zawodu kowalskiego. Sułkowickie Towarzystwo Kowali upadło w 1906 roku.

W 1908 roku w miejsce upadłego Towarzystwa Kowali powstała Spółka Kowalska, której głównym inicjatorem był ówczesny dyrektor szkoły zawodowej inż. Franciszek Smereczyński. Dzięki jego staraniom nastąpiło powiązanie nowo powstałej spółki z istniejącą szkołą zawodową, co umożliwiło korzystanie z nowoczesnego parku maszynowego szkoły. Spółka ta przyczyniła się znacznie do rozwoju techniki oraz podniesienia stopy życiowej sułkowickich kowali.
Międzywojenny kryzys dotknął także i Sułkowice. Wielu kowali straciło pracę. Spółka Kowalska ograniczyła swoją działalność, a w 1934 ogłosiła upadłość. Na jej miejsce utworzono oddział spółdzielni Małopolski Przemysł Chałupniczy "Spólnota", który rozpoczął produkcję w 1935 roku zatrudniając 70 kowali.

Wojna dotarła do Sułkowic już w nocy z czwartego na piątego września 1939 roku. Utwierdzanie swej władzy Niemcy rozpoczęli od zamordowania 22 mieszkańców Rudnika - wsi należącej do gminy Sułkowice - w odwecie za straty, jakich doznali w potyczce z wycofującymi się polskimi oddziałami.

W trakcie wojny Niemcy starali się utrzymać produkcję kowalską w Sułkowicach dla celów wojennych, jednak nie mogli znaleźć zbyt wielu chętnych do tej pracy.

Od 1941 roku na terenie gminy Sułkowice zaczęły działać oddziały Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej) oraz Batalionów chłopskich.

Widząc patriotyczną postawę Sułkowian Niemcy postanowili przeprowadzić pacyfikację Sułkowic, która miała być przestrogą dla innych miejscowości.
Po dokonaniu dokładnego rozeznania w nocy z 22 na 23 lipca otoczyło Sułkowice 2 - 3 tysiące Niemców. Wszystkich ludzi spędzono na rynek bydlęcy i plac przed stodołą plebańską, gdzie leżeli twarzą do ziemi od 4 rano do 6 wieczorem. Wytypowanych wcześniej, skazanych na śmierć wywoływano i z wielkim okrucieństwem mordowano.
Ogółem zamordowanych zostało 26 osób, które kazano zakopać we wspólnym dole w ogrodzie poza cmentarzem.
Pacyfikację upamiętnia Pomnik Ofiar Pacyfikacji, postawiony w miejscu, gdzie stała stodoła plebańska, odsłonięty 7 maja 1975 roku oraz wspólna mogiła na sułkowickim cmentarzu.

Hitlerowskie sankcje trwały przez cały okres wojny. Wielu Sułkowian zginęło na progach swych domów, zostało wywiezionych i nigdy nie wróciło. W uznaniu zasług w walce z hitlerowskim okupantem Sułkowice zostały odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III Klasy.

Wojska Niemieckie zostały wyparte z Sułkowic w styczniu 1945r. Sułkowice rozpoczęły swoje życie powojenne.

Już w lutym 1945 ruszyła produkcja w spółdzielni "Spólnota", zatrudniającej ogółem ok. 200 kowali. Spółdzielnia powiększała zakres wyrobów, a w 1953 usamodzielniła się i przemianowała na Metalową Spółdzielnię Pracy "KUŹNIA". Zakład ten przez długi czas był podstawą utrzymania większości rodzin - w latach 70-tych zatrudniał ok 1200 osób.

W roku 1969 otrzymały Sułkowice prawa miejskie.

Gospodarka
Znaczące zakłady produkcyjne Sułkowic nadal związane są z przemysłem metalowym.
Zaliczyć do nich należy:

  • Fabrykę Narzędzi "KUŹNIA" S.A.
  • Krak-pol, następca Cepeli
  • Juco - narzędzia ręczne
  • Polmet - narzędzia budowlane
  • Sułmet - narzędzia budowlane
  • Edex-Pol - galanteria metalowa

Ogółem w Sułkowicach działa ok 600 podmiotów gospodarczych. Na inwestorów czeka hotel obok stadionu Gościbia

Walory turystyczne
Głównymi walorami Sułkowic są czyste powietrze i piękne lasy. Okolice Sułkowic to wspaniałe miejsce na organizowanie wypraw pieszych i rowerowych, między innymi w kierunku Suchej Beskidzkiej i Makowa.

W samych Sułkowicach goście mogą skorzystać z hali sportowej o wymiarach olimpijskich, boiska.
Godne zobaczenia są kościółek św. Zofii z 1845 roku, kaplica "Na Oblasek" z 1813 roku, fundamenty i mur kościoła parafialnego z XVI wieku.
Bazę noclegową zapewnia Internat Zasadniczej Szkoły Zawodowej.









Prawa autorskie © Urzad Miejski w Sulkowicach Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2003-09-23 (18848 odsłon)

[ Wróć ]

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.17 sekund